Juniortävling-Nuorten kisat

13.3.2018

Resultat-Tulokset 2018

IF Länken Ski Juniortävlingar-Nuorten Kisat 2018 Bötombergen-Pyhävuori        
         
         
Klass-SarjaNamn-Nimi5.2.12.2.19.2.5.3.12.3.delt/osall.Tot/yht
         
4år/vElias Björknäs   3.15 11
 Mette Björknäs    5.5311
5år/v        
 Sara Uusitalo 3.152.58 2.02.33
 Miia Luodetlahti2.242.12.2.07. 2.15.44
 Matteo Villgren 2.302.34  22
 Elmeri Mannila2.02.1.451.52 2.4344
 Tim Aittamäki    2.11.11
         
6år/v        
 Alina Backlund 2.291.247.191.3244
 Lucas Lindberg1.561.181.252.311.24.55
 Niklas Holm 1.411.52  22
         
         
7år/vMeja Villgren 3.10.3.02. 2.4333
 Jimi Luodetlahti3.01.2.512.53  33
 Milo Mattfolk 3.03.2.25.5.282.3844
 Wilmer Grankull   5.11.2.3922
         
         
8år/vMiranda Rönngren2.10.3.29 6.172.4744
 Evelina Holm 2.233.06.  22
 Nathalie Nedergård 3.01.2.59  22
 Milton Bergkulla1.362.002.03.3.16 44
 Viktor Grankull1.382.002.03.3.192.10.55
 Valter Björknäs3.222.57 4.50 33
 Leon Mattfolk  2.44  11
 Neon Aittamäki  2.494.452.20.33
         
9år/v        
 Julia Lindberg1.351.462.003.351.5655
 Frida Björses1.45 2.20 2.24.33
 Martin Björknäs3.383.374.22 3.3544
 Leo Backlund 2.412.335.11.2.5944
         
         
10år/vMathilda Grankull1.452.06.2.05.3.40 44
         
 Herman Björknäs1.531.531.583.232.08.55
 Åke Grankull   4.06.2.03.22
 Max Aittamäki    2.1511
11år/v        
 Emilia Björknäs   6.37 11
         
 Max Björses  1.422.531.4533
 Anton Rönngren 2.10. 4.502.24.33
  
  
  

 

 

Juniortävlingar  2018  Bötombergen måndag kvällar kl.18.30  på Bötombergen

Nuorten hiihdot 2018 maanantai iltaisin klo.18.30 Pyhävuorella

se. närmare punkt.Juniorer/Nuoret

kts.lähemmin kohta Juniorer/Nuoret

 

Välkommen!                   Tervetuloa!

 

 

 

2016

 

Bötombergsspelen-Pyhävuoren Kisat 6.3.2016

Resultat-Tulokset

H/M 6 0,5 km

1.Nico Ekholm IF Minken 3.44

2.Viktor Grankull Länken Ski 5.14

3,Wilmer Grankull Länken Ski 6.24

D/N 8 1 km

1.Sandra Ingves Kraft Skidor 5.43

 

H/M 8 1 km

1.Jico Knös Solf IK 5.38

2.Emil Appel Malax IF 5.40

3.Benjamin Björne 7.06

4.Åke Grankull Länken Ski 10.21

 

D/N 10 2 km

1.Inez Sandberg Kraft Skidor 9.39

2.Emma Kankaanpää Sundom IF 11.00

3.Kajsa Ekholm IF Minken 11.23

 

H/M 10 2 km

1.William Dahlgren Tjöck IK 8.32

2.Noah Sjöblom Sundom IF 8.33

3.Kaleva Tyystjärvi VäVi 10.04

4.Paavo Seppälä IF Femman 12.19

5.Erik Ylsöbäck Kraft Skidor 12.58

 

D/N 12 2,5 km

1.Erika Ingves Kraft Skidor 8.57

2.Ines Tuohimaa Solf IK 9.08

3.Sirja Tyystjärvi VäVi 9.49

4.Jenny Liljedahl Kraft Skidor 9.58

5.Jaleden Knös Solf IK 10.04

 

H/M 12 2.5 km

1.Anton Ingves Kraft Skidor 8.01

2.William Rönn Kraft Skidor 8,35

3.Hugo Tuohimaa Solf Ik 12.59

 

D/N 14 2.5 km

1.Ina Ylsöbäck Kraft Skidor 9.34

2.Maria Smeds Länken Ski 10.10

 

 

D/N 16 5 km

1.Annika Tunturi HSU 18.39

 

H/M 18 10 km

1.Lassi Vaahtio Ulvilan Ura 27.39

 

D/N 5 km

1.Rita Rajala NoNo 17.43.

 

H/M 10 km

1.Mika Lammi Kauhj.Karhu 27.43

 

 

 

 

 

 

 

Junior Ski Cup 2015 resultat-tulokset

 

https://lankenski.sporttisaitti.com/@Bin/280852/ski%20cup%202015%20resultat%20total.pdf

 

Junior Ski Cup tävling på Bötombergen K-tekn.

Junior ski --cup  kisa  Pyhävuorella ke.4.3. P-tekn

 

Junior Ski Cup 4.3.2015  Bötombergen  Pyhävuori
Resultat-Tulokset

H/M    4 år/v    300m
1.Wilmer        Grankull    6.01

D/N      4 år/v     300 m
1.Miranda    Rönngren    3.13

H/M     5 år /v   300m
1.Samuel    Ådjers        1.52
2.Viktor    Grankull    2.31

H/M   6 år/v    500 m
1.Milton    Toivonen    2.06

D/N   6 år/v   500m
1.Frida        Björses        2.36

D/N   7  år/v  500m
1.Tilde        Bergström    2.05
2.Mathilda    Grankull    2.06
3.Hilde        Berglund    2.15

H/M   7  år  500m
1.Åke        Grankull    2.30
2.Max        Aittamäki    2.49

D/N    8 år/v   700m
1.Alli        Lehtinen    4.07

H/M    8  år/v   700 m
1.Wiljam    Eriksberg    3.22
2.Max        Björses        3.49
3.Elias        Ädjers        3.52
4.Anton    Rönngren    5.18

H/M    9  år/v     700 m
1.Kasper    Bergström    2.58

D/N     10 år/v    700 m
1.Reena    Tassberg    3.09

H/M 11 år/v       700 m
1.Filip        Bergström    2.44

 

Tack!  alla juniorer och alla deltagare  samt ni som har hjälpt till att juniorer har haft möjligheten att vara med!   TACK!

Kiitos! kaikille osallistujille ja kaikille jotka ovat olleet nuorten  kanssa  ja antaneet heille mahdollisuuden olla mukana  KIITOS!

 

----------------------------------------------------------------------

IF Länken Ski  mästerskapstävling-mestaruushiihdot 26.2.15
Bötombergen-Pyhävuori

Resultat-Tulokset

D7N  5   300 m
1.Miranda    Rönngren    3.10

H/M   5  300 m
1.Samuel    Ådjers        2.31
2.Viktor        Grankull    2.36

H/M   6   300 m
1.Milton        Toivonen    1.46

D/N      7   500m
1.Mathilda    Grankull    2.06
   Sanni        Korpi  u/t ki/u    1.03

H7M    8   500m
1.Elias        Ådjers        1.35
2.Anton        Rönngren    1.56

H/M  9    1 km
1.William    Dahlgren u/t K/u    4.56

D/N  10  1 km
1.Reena    Tassberg    7.13

D/N  12  1 km
1.Veera        Korpi u/t k/u    4.46

H/M  över/yli  16    1km
1.Antti        Pihlaja        3.30
2.Jonas        Grankull    3.45
3.Henrik    Ådjers        3.47
 

Ski Cup   18.2.2015  Bötombergen-Pyhävuori
Resultat-Tulokset


D/N    4 år/v  300m
1.Aurora    Lähteenmäki    4.47

H/M    4 år/v         300m
1.Jimi        Luodetlahti    3.22
2.Milo        Mattfolk        3.38
3.Wilmer    Grankull    5.26

D/N    5  år/v      300 m
1.Miranda    Rönngren    3.14

H/M  5 år /v      300m
1.Viktor        Grankull    2.02
2.Samuel    Ådjers        2.06
3.Alvar        Berglund    2.31
4.Oliver        Öström        2.48

D/N   6 år/v      300m
1.Frida        Björses        1.25

H/M   6 år/v    300 m
1.Anton        Raivaara    2.48

D/N        7 år/v 500m
1.Hilde        Berglund    1..54
2.Mathilda    Grankull    2.00

H/M  7 år/v    500m
1.Joonatan    Öström        2.12
2.Max        Aittamäki    2.23
3.Åke        Grankull    2.44

H/M  8    år/v     500 m
1.Rasmus    Lähteenmäki    1.33
2.Max        Björses        1.36
3.Elias        Ådjers        1.37
4.Anton        Rönngren    1.58
5.Aaron        Raivaara    3.26

H/M     9 år/v   500m
1.Neo        Mattfolk        1.13
D/N      10 år/v  500m
1.Reena    Tassberg    1.25

Junior Ski-Cup 2  Bötombergen-Pyhävuori 12.2.15  F/V
D/N   5  300 m
1.Miranda    Rönngren    3.45    

H/M    5  300 m
1.Viktor        Grankull    2.36
2.Samuel    Ådjers        2.43
   Alvar        Berglund    DNF
   Neo        Aittamäki    DNF    

H/M 6 300 m
1.MIlton        Toivonen    3.39

H/M  7   500 m
1.Anton        Rönngren    2.15
2.Åke        Grankull    2.20
3.Max        Aittamäki    2.27

D/N   7  500m
1.Tilde        Bergström    1.13
2.Mathilda    Grankull    1.30
3.Hilde        Berglund    2.00

H/M  8  700m
1.Rasmus    Lähteenmäki    3.11
2.Elias        Ådjers        3.27

D/N   9   700m
1.Reena    Tassberg    2.32

H/M   9  700 m
1.William    Dahlgren    1.16
2.Kasper    Bergström    2.00

  
  Resultat-Tulokset  5.2.15

Junior Ski-Cup  1. Bötombergen Pyhävuori  5.2.15.
    H/M 5  300 m
    1.Viktor        Grankull  2.37
    2.Samuel    Ådjers      3.07


    D/N 6 300 m
    1.Frida        Björses   1.55

    D/N 7 500 m
    1.Hilde        Berglund  2.35
    2.Mathilda    Grankull   2.58

    H/M 8  700 m
    1.William    Eriksberg  3.15
    1.Rasmus      Lähteenmäki 3.15
    3.Max        Björses         3.46
    4.Elias        Ådjers        4.37

    H/M  9  700 m
    1.William          Dahlgren  2.16    

    D/N  9 700 m
    1.Reena    Tassberg  3.11

 

 

 

 

  •